MİRYOKEFALON ZAFERİ ÇİVRİL VE DENİZLİ’DE COŞKU İLE KUTLANDI

MİRYOKEFALON ZAFERİ ÇİVRİL VE DENİZLİ’DE COŞKU İLE KUTLANDI

Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Çivril Belediyesi’nin birlikte düzenlemiş olduğu Miryokefalon Zaferinin 847. Yıldönümü Denizli ve  Çivril’de coşkuyla kutlandı. 
Anadolunun tapusunun alındığı Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Miryokefalon Zaferinin 847.Yıldönümü coşkuyla kutlandı. Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Çivril Belediyesi’nin birlikte düzenlemiş olduğu Miryokefalon Zaferi etkinlikleri Denizli Çatalçeşme Oda Tiyatrosunda Prof. Dr. Muharrem Kesik’in kaleme aldığı “Çivril’de Kazanılan Büyük Zafer Miryokefalon 1776” kitabının tanıtımı ve Çivril Fotoğraf sergisi ile başladı. Etkinlikler kapsamında 16 Eylül Cumartesi günü Çivril Tren Yolu Gar Binası toplantı salonunda Çivril Miryokefalon Zaferi Paneli ve Çivril Fotoğrafları sergisi yapıldı. Üç gün süren Miryokefalon Zafer etkinliklerinin son gününde Çivril Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu ve, saygı duruşu gerçekleştirilirken, istiklal marşı okundu. Daha sonra etkinlik, Küfi Çayı Zafer Alanınında devam etti.  Buradaki program  Kuranı  Kerim tilaveti okunarak, şehitler için dua edilerek başladı. Protokol konuşmaları gerçekleşti. Miryokefalon Zaferinin Çivril açısından çok farklı bir öneme sahip olduğunu belirten Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural,  "1071 yılında Malazgirt Savaşı ile biz bu topraklara akın akın gelmeye başladık. Miryokefalon Zaferi ile biz Anadolu topraklarının tapusunu aldık. Bu savaş bizim için ilçemiz için ayrı bir öneme sahiptir. Anadolu'nun her bir karış toprağında şehit kanı var. Bizler, bu memleketin kıymetini bilmeliyiz. Bu topraklar 7 bin yıldır yaşantının kesintisiz devam ettiği topraklardır. Geçmişte olduğu gibi bugünde düşmanın gözü tarihi, kültürel değerlerin çokça olduğu bu topraklardadır ; fakat bizler bu coğrafyada yaşadıkça bu emellerine ulaşamayacaklar. İlçemizin tarihi kültürel değerlerini bütün dünyaya duyurmaya söz veriyoruz. Zaferimiz kutlu olsun." şeklinde konuştu. Zaferin gerçekleştiği küfi çayında Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin mehteran konseri ve halk oyunları yer aldı.  Atlı cirit, atlı kalkan ve geleneksel okçuluk yapıldı.  Moto-cross ve trap atışları etkinliğe renk kattı.   Ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran eşliğinde Küfi Boğazı Zafer Yürüyüşü  ve bisiklet turu yapıldı. Miryokefalon Zaferinin 847. Yılı etkinlikleri Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Sanatçısı Ahmet ALGÜN konseri ile sona erdi. 
Programa Ak Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Danıştay 12. Daire Başkanı  Mahmut Doğan, Danıştay Üyeleri, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, AK Parti Çivril İlçe Başkanı Halil Ertuğrul, il ve ilçe Müdürleri, Meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.